Bardziej obfita wydzielina z pochwy może pojawić się w wyniku pobudzenia lub podczas owulacji. Jednak nadmierna wydzielina z pochwy, która dodatkowo brzydko pachnie i wygląda nietypowo, może wskazywać na infekcję lub inne problemy zdrowotne.
Pobudzenie
Podniecenie seksualne wyzwala wiele reakcji fizycznych w ciele. Podniecenie zwiększa przepływ krwi w narządach płciowych – w rezultacie naczynia krwionośne powiększają się, i „wypychają” płyn na powierzchnię ścian pochwy.
Wydzielina powstała w wyniku pobudzenia ma klarowną, wodnistą i śliską konsystencję. W trakcie stosunku płyn pełni funkcję ułatwiającą penetrację oraz zapobiegającą otarciom.
Inne objawy podniecenia kobiet obejmują:
- przyspieszenie akcji serca i spłycenie oddechu,
- zaczerwienienie twarzy, szyi i klatki piersiowej,
- obrzęk piersi,
- stwardnienie i uwypuklenie sutków.
Owulacja
Wydzielina z szyjki macicy, to płyn podobny do żelu, który zawiera białka, węglowodany i aminokwasy. Konsystencja oraz ilość śluzu szyjki macicy zmieniają się podczas cyklu miesiączkowego kobiety. Na przykład po menstruacji wydzielina z szyjki ma gęstą zbitą konsystencję, może być mętna, biała lub żółtawa.
Podwyższony poziom estrogenu bliżej fazy owulacji powoduje, że śluz staje się przejrzysty i śliski, przypominający surowe białko jaj.
Polecany artykuł:
Brak równowagi hormonalnej
Zaburzenia hormonalne związane ze stresem, dietą lub chorobami mogą powodować zmiany wydzieliny z pochwy, np. wyglądu, zapachu lub konsystencji. Na przykład zespół policystycznych jajników (PCOS) odnosi się do zestawu objawów, które występują w wyniku nierównowagi hormonalnej. Kobiety z PCOS mają wyższy poziom męskich hormonów zwanych androgenami. Zwiększone poziomy androgenów mogą:
- zmienić ilość lub konsystencję wydzieliny,
- powodować nieregularne miesiączki,
- zapobiegać owulacji.
Nie każda kobieta z PCOS zauważy zwiększenie wydzieliny z pochwy. Zwrócenie uwagi na inne objawy PCOS może pomóc w szybszym rozpoznaniu i rozpoczęciu leczenia.
Objawy PCOS, na które należy zwrócić uwagę, to:
- mniej niż osiem okresów w ciągu 1 roku lub okresy, które występują co około 21 dni,
- nadmiar włosów na twarzy i ciele,
- przerzedzenie włosów lub wypadanie włosów,
- trądzik na twarzy i ciele,
- przybranie na wadze,
- ciemnienie skóry na szyi, pachwinie lub piersiach,
- metki skórne na pachach lub szyi.
Hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułki antykoncepcyjne i wkładki wewnątrzmaciczne, mogą również powodować zwiększone wydzielanie z pochwy, szczególnie w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania.
Nadmiar wydzieliny z pochwy i inne objawy, takie jak plamienie i skurcze, zwykle ustępują, gdy organizm dostosuje się do hormonalnej kontroli urodzeń.
Zapalenie pochwy
Zapalenie pochwy może wystąpić w wyniku infekcji lub podrażnienia spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, takimi jak źle dopasowana odzież, okres po antybiotykoterapii. Zapalenie pochwy może powodować gęste wydzieliny z pochwy, które mogą być białe, szare, żółte lub zielone.
Inne objawy zapalenia pochwy obejmują:
- nieprzyjemny zapach z pochwy,
- swędzenie lub pieczenie w okolicy narządów płciowych,
- zaczerwienienie lub zapalenie pochwy,
- ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu,
- ból podczas stosunku płciowego.

Bakteryjna infekcja pochwy
Bakteryjna infekcja pochwy jest stanem, który wynika z przerostu bakterii w pochwie, występuje najczęściej u kobiet w wieku 15-44 lata.
Dokładna przyczyna bakteryjnej infekcji pochwy pozostaje niejasna. Do bakteryjnej infekcji pochwy może dojść po stosunku seksualnym. Jednak ten stan nie jest związany z chorobami wenerycznymi, również przenoszonymi drogą płciową.
Kobiety z bakteryjnym zapaleniem pochwy mogą zauważyć mleczne lub szare wydzieliny z pochwy, którym towarzyszy silny, rybi zapach z pochwy, szczególnie po stosunku seksualnym.
Bakteryjne zapalenie pochwy może również powodować:
- dyskomfort podczas oddawania moczu,
- bolesne pieczenie lub swędzenie w pochwie,
- podrażnienie skóry wokół pochwy.
Zakażenie drożdżakami
Zakażenia drożdżakowe pochwy wynikają z przerostu grzyba Candida. U kobiet w każdym wieku może rozwinąć się infekcja drożdżakami pochwy, a prawie 70% będzie miało tego typu infekcję w którymś momencie swojego życia.
Najczęstszym objawem zakażenia drożdżakami pochwy jest intensywne swędzenie pochwy i sromu. Infekcje drożdżakowe pochwy mogą również powodować bezwonne wydzieliny z pochwy, które wyglądają podobnie do twarogu.
Polecany artykuł:
Rzęsistkowica
Rzęsistkowica jest wywoływana przez pasożyta. U kobiet może rozwinąć się rzęsistkowica po seksie z kimś, kto ma pasożyta.
Chociaż większość osób z rzęsistkowicą nie doświadcza objawów, niektóre kobiety mogą odczuwać swędzenie lub pieczenie w okolicy narządów płciowych.
Zakażenia rzęsistkowicy mogą również powodować nadmierną wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym lub rybim zapachu i kolorze białym, żółtym lub zielonym. Wydzielina może być również rzadsza niż zwykle.
Czym charakteryzuje się prawidłowa, naturalna wydzielina z pochwy?
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest różna dla różnych kobiet, zatem trudno jest scharakteryzować jej optymalne cechy. Należy pamiętać przy tym, że śluz zmienia się w trakcie trwania całego cyklu miesiączkowego.
Zdrowa wydzielina z pochwy może wydawać się cienka i wodnista lub gęsta i mętna, przezroczysta, biała lub delikatnie żółta – każda z wymienionych może być całkowicie normalna.
Niektóre kobiety mogą mieć czerwoną lub nawet brązową wydzielinę z pochwy pod koniec miesiączki, jeśli śluz nadal zawiera krew z macicy.
Naturalne zmiany hormonalne podczas owulacji mogą powodować zwiększenie wydzieliny z pochwy, która po owulacji powinna powrócić do normy.
Kiedy iść do lekarza?
Nie zawsze konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w sprawie nadmiernej wydzieliny z pochwy. Jednak warto rozważyć wizytę u lekarza, jeśli wydzielina z pochwy ma inny niż zwykle wygląd, konsystencję, kolor lub zapach.
Żółte, zielone, szare lub nieprzyjemnie pachnące wydzieliny z pochwy mogą wskazywać na infekcję.
Inne powody wizyty u lekarza to:
- swędzenie lub pieczenie w pobliżu genitaliów,
- dyskomfort lub ból podczas oddawania moczu,
- dyskomfort lub ból podczas stosunku płciowego.
Możliwe opcje leczenia
Lekarze mogą zniwelować objawy zapalenia pochwy poprzez wskazanie źródła podrażnienia i wyeliminowanie go przez pacjentkę. Bakteryjne zapalenie pochwy oraz zakażenia drożdżakami leczone są zazwyczaj za pomocą antybiotyków lub środków przeciwgrzybiczych.
Rzęsistkowica leczona jest za pomocą antybiotyków. W przypadku terapii tej choroby zaleca się kobietom odczekanie 7-10 dni od zakończenia leczenia przed ponownym uprawianiem seksu.
Leczenie PCOS różni się w zależności od kobiety i natężenia dolegliwości. Najczęściej terapia polega na połączeniu zmiany stylu życia i leków, aby opanować nieprzyjemne dolegliwości i regulować poziom hormonów.
Utrzymanie zdrowej masy ciała i stosowanie zróżnicowanej diety o niskiej zawartości dodanych cukrów może również pomóc w złagodzeniu niektórych objawów PCOS. Pigułki antykoncepcyjne zawierające estrogen lub progestynę mogą pomóc zrównoważyć nadmierny poziom androgenów.
Polecany artykuł:
Wskazówki dotyczące postępowania w okresie występowania obfitej wydzieliny z pochwy
Nawet zdrowe wydzieliny z pochwy mogą czasami być kłopotliwe w codziennym funkcjonowaniu. Oto kilka wskazówek dotyczących zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego obfitą wydzieliną a pochwy:
- Noś wkładki higieniczne. Pamiętaj jednak, aby nie dopuścić do ich zbytniej wilgoci, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji dróg moczowych i zapalenia pochwy. Staraj się nie nosić wkładek stale, a jedynie wtedy, gdy uznasz, że zachodzi taka potrzeba.
- Wybierz oddychającą bieliznę wykonaną z naturalnych włókien, takich jak bawełna.
- Unikaj noszenia obcisłych spodni.
- Unikaj używania produktów higienicznych, które zawierają dodane substancje zapachowe, barwniki lub inne ostre chemikalia.
- Utrzymuj narządy płciowe w czystości i suchości.
- Po skorzystaniu z toalety wycieraj się od przodu do tyłu.
Podsumowanie
Nadmiar wydzieliny z pochwy może wystąpić w wyniku podniecenia, owulacji lub infekcji. Normalne wydzieliny z pochwy mają kolor od przezroczystego lub mlecznego do białego.
Konsystencja wydzieliny z pochwy również zmienia się od cienkiej i wodnistej do gęstej i lepkiej. Zasadniczo zdrowe wydzieliny z pochwy powinny być względnie bezwonne.
Niektóre niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę, to:
- żółta, zielona lub szara wydzielina z pochwy,
- cuchnąca wydzielina z pochwy,
- wydzielina, która wygląda podobnie do twarogu,
- swędzenie lub pieczenie w narządach płciowych lub w ich pobliżu.
Zdjęcia: Freepik