Co powoduje ginekomastię?
Ginekomastia jest najczęściej spowodowana brakiem równowagi między hormonami estrogenem i testosteronem. Estrogen kontroluje cechy kobiety, w tym wzrost piersi. Testosteron kontroluje cechy męskie, takie jak masa mięśniowa i owłosienie ciała. Chociaż każdy z tych hormonów wytwarza typowe cechy obserwowane u mężczyzn i kobiet, mężczyźni wytwarzają niewielką ilość estrogenu, a kobiety wytwarzają niewielką ilość testosteronu. Zbyt wysoki poziom estrogenu u mężczyzn lub zachwiany poziom testosteronu, powodują ginekomastię.
Ginekomastia to wzrost ilości tkanki gruczołu piersiowego u chłopców lub mężczyzn, spowodowany brakiem równowagi hormonów estrogenu i testosteronu. Ginekomastia może wpływać na jedną lub obie piersi, czasami nierównomiernie.
Ginekomastia występuje naturalnie w różnych momentach życia mężczyzny. Te fazy to:
Po urodzeniu
Nowonarodzeni chłopcy są nadal pod wpływem estrogenu, który otrzymali od swoich matek podczas rozwoju w łonie matki. Ponad połowa noworodków rodzi się z powiększonymi piersiami. Ginekomastia ustępuje w ciągu dwóch do trzech tygodni po urodzeniu.
W okresie dojrzewania
Poziom hormonów zmienia się w okresie dojrzewania (zwykle w wieku od 12 do 14 lat). Powiększenie piersi zwykle ustępuje sześć miesięcy do dwóch lat po rozpoczęciu dojrzewania.
W średnim wieku i później
Powiększenie piersi często osiąga szczyt u mężczyzn w wieku od 50 do 80 lat. Około jeden na czterech mężczyzn w tym przedziale wiekowym ma powiększone piersi.

Ginekomastia – przyczyny
Istnieje wiele innych warunków, które mogą powodować ginekomastię. Obejmują one:
- otyłość;
- niewłaściwe odżywianie;
- nowotwory w jądrach lub nadnerczach;
- choroby wątroby;
- nadczynność tarczycy;
- hipoandrogenizm;
- hipogonadyzm;
- niewydolność nerek;
- skutki uboczne stosowania niektórych leków;
- skutki wywołane przez substancje narkotyzujące.
Leczenie ginekomastii
Ginekomastia nie niesie za sobą zaburzeń zdrowotnych, jednak może być krępująca, wpływać negatywnie na stan psychiczny, samoocenę, relacje społeczne.
Niewątpliwie stan ten wymaga oceny medycznej w celu znalezienia możliwych przyczyn wywołujących defekt. W większości przypadków jednak trudne jest wskazanie jednej przyczyny ginekomastii.
Jeśli powiększenie piersi jest spowodowane zwiększenie masy ciała, najlepszą metodą na zmniejszenie rozmiaru piersi jest utrata kilogramów.
W przypadku pseudoginekomastii najczęściej przeprowadzany jest zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tłuszczu z okolicy klatki piersiowej. Zabieg skutkuje trwałymi efektami, a przy tym jest małoinwazyjny.
Leczenie ginekomastii faktycznej odbywa się poprzez usunięcie gruczołu sutkowego. Zabieg również przynosi trwałe efekty, a rekonwalescencja nie trwa długo, dzięki czemu pacjent szybko wraca do pełni zdrowia.
Zdjęcia: Pexels, Freepik