Czy pacjent może nie zdawać sobie sprawy z tego, że zgrzyta/zaciska zęby?
Z zebranych danych wynika, że bruksizm występuje u około 12% całej populacji, przy czym tylko 10% z nich jest świadoma, że cierpi właśnie z powodu bruksizmu. Zazwyczaj pacjent uświadamia sobie, że zaciska zęby i/lub zgrzyta nimi i/lub napina mięśnie żucia bez kontaktu zębów, w momencie pojawienia się powikłań związanych z bruksizmem. Równie często chory dowiaduje się, że w czasie snu zgrzyta zębami, od swojego partnera.

Czy znane są przyczyny bruksizmu?
Badania naukowe potwierdzają czynniki ośrodkowe (mózg) i ich rolę w wywoływaniu bruksizmu. Nie wolno łączyć bruksizmu z nieprawidłową okluzją. Ten błąd w ostatnich dekadach popełniano bardzo często.
Jakie są objawy bruksizmu?
Może powodować takie objawy, jak ból mięśni żucia czy stawów skroniowo-żuchwowych, może być przyczyną starcia patologicznego zębów, niepowodzenia w leczeniu rekonstrukcyjnym zębów i bólu głowy. Starcie zębów spowodowane bruksizmem najlepiej odbudować za pomocą materiału kompozytowego.

Jakie są metody leczenia bruksizmu?
Głównym postępowaniem leczniczym po zdiagnozowaniu bruksizmu są porady. Należy uświadomić pacjentowi konsekwencje tej choroby, uczyć sposobów zmniejszenia stresu i poprawy higieny snu (unikanie nikotyny i kofeiny przed snem, regularne pory snu, brak stresu przed snem itd.).
Konsekwencje bruksizmu są leczone za pomocą szyny relaksacyjnej. Stosowanie iniekcji domięśniowych toksyny botulinowej typu A wciąż budzi kontrowersje wśród naukowców.
Ponadto w leczeniu bruksizmu dziennego można zastosować metodę biofeedback. W oparciu o badania naukowe przygotowano BruxApp – specjalną aplikację na smartfon, która umożliwia edukowanie pacjenta. Aplikacja BruxApp została stworzona przez prof. Alessandro Bracci, we współpracy z prof. Daniele Manfredinim oraz naukowcami z 22 ośrodków badawczych na całym świecie. Zostałam zaproszona do opracowania polskiej wersji aplikacji. Dzięki BruxApp pacjent nie tylko zyskuje świadomość swojego stanu, ale także ogromne wsparcie w walce z często niekontrolowanym nawykiem napinania mięśni żucia. Jest to metoda wygodna i tania.