Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że 2/3 niemowląt nie jest karmionych wyłącznie piersią przez zalecane pierwsze 6 miesięcy życia.
Mleko matki jest idealnym pokarmem dla niemowląt, który w pierwszym półroczu życia w 100% wypełnia zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka, pokarm matki zaspokaja do połowy lub więcej jego potrzeb żywieniowych.
Wpływ karmienia piersią na dziecko i kobietę
WHO podaje, że dzieci karmione piersią wypadają lepiej w testach inteligencji, rzadziej mają nadwagę lub otyłość i są mniej podatne na cukrzycę w późniejszym życiu. Kobiety karmiące piersią mają również zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika.
Temat karmienia piersią niekiedy okazuje się wyzwaniem, szczególnie dla młodych mam, co zdecydowanie może wpłynąć na utrudnienie rozpoczęcia tzw. „drogi mlecznej”. Profesjonalni doradcy laktacyjni oferują wsparcie dla matek chcących karmić piersią, służąc rzeczowymi poradami oraz praktycznymi rozwiązaniami w zakresie dostawiania noworodka. Warto śledzić sprawdzone informacje już w okresie ciąży, aby zdobyć jak najszerszą wiedzę lub wiedzieć, gdzie i kiedy zacząć szukać pomocy.
WHO i UNICEF zalecają, aby dzieci rozpoczęły karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu i były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia – co oznacza, że nie powinny być dostaczane żadne inne pokarmy ani płyny, w tym woda.
Niemowlęta powinny być karmione piersią na żądanie – czyli tak często, jak dziecko chce, w dzień i w nocy. Dopiero od 6. miesiąca życia dzieci powinny zacząć przyjmować bezpieczne i odpowiednio przygotowane posiłki, które z czasem staną się podstawą diety. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby kontynuować karmienie piersią przez okres do 2 lat lub dłużej.
Polecany artykuł:
Karmienie piersią – z jednej czy z dwóch?
Badania pokazują, że dziecko powinno być karmione z jednej piersi aż do momentu, kiedy samo zakończy karmienie. Jeżeli po wypuszczeniu przez dziecko piersi z buzi zauważysz, że dziecko jeszcze szuka, to można podać drugą pierś. Następne karmienie wtedy zaczynamy od tej drugiej piersi. Warto jednak przy początkowej fazie laktacji, czyli pierwsze 6-8 tygodni oferować drugą pierś, żeby szybciej pobudzać pobudzić gruczoły i ustabilizować laktację, ale nie jest to wcale konieczne! – pisze Agata Aleksandrowicz na swoim profilu na Instagramie hafija_matka_karmiaca, autorka kursów z zakresu karmienia piersią.

W sytuacji fizjologicznej znaczenie ma m.in. zdolność piersi do przechowywania mleka, czyli to, ile w momencie największego wypełnienia może pomieścić gruczoł. Jeżeli Twoje piersi mają małą zdolność przechowywania mleka, to dziecko zwykle po skończeniu jedzenia z jednej piersi chce być przy drugiej. Jeżeli Twoje piersi mają średnią możliwość przechowywania pokarmu, to dziecko może, ale nie musi chcieć jeść z obu piersi. Jeżeli Twoje piersi mają dużą zdolność do przechowywania mleka, dziecko zwykle będzie jadło tylko z jednej piersi – zaznacza Aleksandrowicz.