Czym właściwie jest terapia normobaryczna? Dlaczego warto zainteresować się tym trudnym terminem w kontekście naszego zdrowia? Co mogą dać tobie i twoim bliskim regularne wizyty w komorze normobarycznej? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

W ostatnim czasie temat zdrowego podejścia do życia stał się niezwykle ważny i wrócił na usta wielu Polaków. W trakcie i po pandemii na popularności zyskały aktywności na świeżym powietrzu, zdrowe jedzenie, jak również chęć zwiększenia swojej odporności poprzez suplementację, a prawdziwy renesans rok temu przechodziło morsowanie. Do łask wróciła również medycyna alternatywna, której częścią jest między innymi taka dziedzina jak normobaria.

Normobaria zyskuje w Polsce coraz większą popularność

Normobaria to polska nowość w zdrowieniu i poprawie kondycji organizmu i jest bardzo zbliżona do szerzej znanej hiperbarii. Prekursorem tego niekonwencjonalnego podejścia jest lek. Jan Pokrywka, który posiada ponad 30-letni staż w leczeniu akupunkturą i dietoterapią oraz jest twórcą zarówno Akademii Długowieczności jak i Czterech Filarów Długowieczności, gdzie jednym z filarów jest właśnie normobaria. Jako pierwszy w Polsce stworzył dom normobaryczny jako środowisko prowadzące do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej, w którym mieszka na stałe.

komora-normobaryczna-oxystar-hbot-polska-niezbednik-zdrowia
Komora normobaryczna | Źródło: materiały promocyjne HBOT Polska Sp. z o.o.

Normobaria to komora lub pomieszczenie, gdzie ciśnienie wynosi 1500 hPa, gwarantując dotlenienie tkanek. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez większą ilość dwutlenku węgla (do 3%), a także więcej tlenu (34-40%). Powietrze w normobarii jest dodatkowo wzbogacone o cząsteczkowy wodór. W ten sposób możliwe jest jednoczesne dotlenienie tkanek i powstrzymanie procesów starzenia wywołanych przez wolne rodniki. Dlaczego?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy pana Tadeusza Bobka – prezesa firmy HBOT Polska, wiodącego producenta systemów hiperbarycznych i normobarycznych linii OXYstar:

Na ziemi panuje obecnie ciśnienie około 1000 hektopaskali. Naukowcy już dawno odkryli jednak, że procesy regeneracji zachodzą znacznie szybciej, gdy ciśnienie jest wyższe. Dzieje się tak, ponieważ wzrost ciśnienia pozwala lepiej dotlenić wszystkie tkanki. Wykorzystanie tlenu, które w normalnych warunkach wynosi około 30%, przy wyższym ciśnieniu rośnie nawet do 100%, a efekt ten jest jeszcze bardziej potęgowany przez obecny w atmosferze komory dwutlenek węgla. Wydawać by się mogło, że dwutlenek węgla nie jest czymś pożądanym dla naszego zdrowia. Otóż jest zupełnie na odwrót. Podwyższona zawartość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka, gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych gdzie jest najbardziej potrzebny – tzw. efekt Hendersona – Bohra.

Lekarz Jan Pokrywka doskonale uzupełnia powyższe stwierdzenie:

Dwutlenek węgla jest dla organizmu tak samo cenny i niezbędny jak tlen. Nie jest on tylko jakimś ubocznym produktem oddychania, którego należy jak najszybciej się pozbyć. Przeciwnie, trzeba dbać o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa człowiek było dużo tlenu i dużo dwutlenku węgla. Tlen odżywia komórki, a dwutlenek węgla jest niezbędny, aby zaszły odpowiednie reakcje chemiczne, umożliwiające dotarcie tlenu do komórek.

Dodatkowo, jak wspomnieliśmy, w komorze normobarycznej atmosfera jest wzbogacona o cząsteczkowy wodór, którego jest około 10 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz – to jest około 0,5%. Wodór spowalnia podziały komórek, wydłużając ich życie. Ponadto jest niezwykle skutecznym i w dodatku wybiórczym antyoksydantem, czyli z powodzeniem neutralizuje rodniki tlenowe bezpośrednio przyczyniające się do przyśpieszonego starzenia się wszystkich komórek ciała (rodniki hydroksylowe).

OXYstar-HBOT-Polska-lozko-w-komorze-normobarycznej-niezbednik-zdrowia
Wnętrze komory normobarycznej – łóżko. | Źródło: materiały promocyjne HBOT Polska Sp. z o.o.

Na czym polega normobaria?

Na ziemi panuje obecnie ciśnienie około 1000 hektopaskali. Naukowcy już dawno odkryli jednak, że procesy regeneracji zachodzą znacznie szybciej, gdy ciśnienie jest wyższe. Dzieje się tak, ponieważ wzrost ciśnienia pozwala lepiej dotlenić wszystkie tkanki. Wykorzystanie tlenu, które w normalnych warunkach wynosi około 30%, przy wyższym ciśnieniu rośnie nawet do 100%, a efekt ten jest jeszcze bardziej potęgowany przez obecny w atmosferze komory dwutlenek węgla.

Jakie korzyści płyną z korzystania z normobarii?

Dobroczynnych skutków wynikających z normobarycznego stylu życia można by wymieniać bardzo długo. Przede wszystkim, przebywanie w komorze normobarycznej zwiększa liczbę komórek macierzystych krążących we krwi. Komórki te mają zdolność do przemiany w inne, dowolne komórki. Są więc dla organizmu szansą na kompletną, naturalną i najgłębszą z możliwych regenerację, a tym samym znaczące przedłużenie życia. Z dotychczasowych doświadczeń potwierdzonych badaniami wynika, że przebywanie w podwyższonym ciśnieniu jest w stanie zwiększyć ilość tych komórek nawet do 150% normy. Zebrane dane mówią również, że osoby rozsądnie korzystające od lat z działających już komór z podwyższonym ciśnieniem, średnio żyją około 10 lat dłużej niż podają statystyki.

Czasopismo naukowe „Medicina” opublikowało niedawno artykuł [1] prezentujący wstępne wyniki badań grupy naukowców m.in. z Oxfordu, Uniwersytetu Newcastle, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytetu w Rydze. W badaniu wzięło udział kilkunastu ochotników, którzy poddali się łącznie dziesięciu sesjom w komorze normobarycznej. Naukowcy stwierdzili, że u przebadanych, już po 10. wizytach w komorze można zauważyć zdecydowaną poprawę szybkości przetwarzania informacji wizualnych, przerzutności uwagi oraz krótkotrwałej pamięci słuchowo – werbalnej. Znaczny wzrost neurotrofiny w organizmie, która wydatnie wspomaga ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszył się także poziom stresu i zmęczenia. Zaobserwowano także redukcję tkanki tłuszczowej.

 

Komu polecane są zabiegi normobaryczne?

Regularne zabiegi normobarii przyspieszają regenerację uszkodzeń ciała, skutecznie stymulują gojenie się ran i tkanek, znacząco poprawiają krążenie krwi i jednocześnie wykazują działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy, pomagają złagodzić powikłania po przebytym zakażeniu covid-19. Dodatkowo, zmniejszają obrzęki tkanek, a także wspomagają proces eliminowania szkodliwego dla organizmu tlenku węgla. Ponadto, wizyta w komorze normobarycznej szczególnie zalecana jest osobom, które chorują na cukrzycę, łuszczycę lub zmagają się z innymi schorzeniami skórnymi. Odpowiednie dotlenienie organizmu okaże się również przydatne w przypadku chorób naczyniowo-sercowych. Tego typu terapia dodatkowo wspiera również rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie w przypadku autyzmu oraz po porażeniach mózgowych i nowotworach. Pobyt w kapsule pomoże też pacjentom cierpiącym na bezsenność, częste migreny i alergikom. Terapia normobaryczna powoduje lepsze funkcjonowanie jelit i pobudza wytwarzanie serotoniny. Efektem tego może być podwyższenie poziomu życiowej energii i wsparcie w wyjściu z depresji. Terapia ciśnieniem barycznym okazuje się również szczególnie przydatna w przypadku sportowców, osób aktywnych fizycznie i zawodowo. Dostarczenie do wszystkich komórek ciała optymalnej ilości tlenu, znacząco zwiększa wydajność organizmu, co z kolei przekłada się na uzyskanie lepszych wyników sportowych czy biznesowych. Regularne sesje w komorach normobarycznych polecane są osobom, które mają problemy z niegojącymi się ranami lub często pojawiającymi się kontuzjami. Zwiększone ciśnienie atmosferyczne zdecydowanie przyczynia się do lepszego, a co najważniejsze skutecznego odbudowania zdegenerowanych tkanek. Osoby, które regularnie odwiedzają komory normobaryczne nie tylko odczuwają znaczącą poprawę ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia, ale również zauważają polepszenie się kondycji skóry.

OXYstar-HBOT-Polska-wnetrze-komory-normobarycznej-niezbednik-zdrowia
Wnętrze komory normobarycznej OXYstar | Źródło: materiały prasowe HBOT Polska Sp. z o.o.

W związku z coraz większą popularnością tego nowatorskiego zabiegu coraz częściej staje się obiektem zainteresowania mediów. Z komór ciśnieniowych od dawna korzystają takie osobistości jak Cristiano Ronaldo, Novak Djoković czy Jolanta Kwaśniewska. Niezwykły wpływ normobarii na procesy zdrowienia spowodował, że w Polsce powstają coraz to nowe miejsca, gdzie można przebywać w optymalnej atmosferze, dzięki takim firmom jak HBOT Polska.

Atmosfera wewnątrz komory to dla człowieka stan najbardziej sprzyjający zdrowiu i regeneracji. Wierzę, że z czasem technologia ta stanie się powszechna i każdy będzie mógł skorzystać z niej, tak jak teraz korzysta się na co dzień ze SPA czy siłowni. Wszystko po to, aby wznieść jakość swojego życia prywatnego i zawodowego na wyższy poziom, a finalnie przedłużyć swoje życie.

– wyjaśnia pan Tadeusz Bobek – prezes firmy HBOT Polska.

 

Dodatkowe informacje na temat komór hybrydowych (normobaryczno-hiperbarycznych) oraz innych produktów prozdrowotnych znajdziecie Państwo na stronie: dotlenieni.com

 

[1] Medicina 2020, 56, 172, (czasopismo na liście filadelfijskiej) wersja on-line artykułu: https://www.mdpi.com/1010-660X/56/4/172 za: www.mdpi.com/journal/medicina

HBOT Polska sp. z o.o. wiodący producent zdrowotnych komór normobarycznych i hiperbarycznych OXYstar, innowacyjnych urządzeń, w których zastosowano w pełni zautomatyzowany proces zapewniający odpowiednie parametry atmosfery we wnętrzu komory. Komory produkowane przez HBOT Polska są kompletnie wyposażone i posiadają certyfikaty CE. W 2021 roku uzyskały certyfikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Normobarycznego Doktora Pokrywki potwierdzający spełnienie wymagań Dobrej Praktyki Placówek Normobarycznych. Komory OXYstar można spotkać na terenie całej Europy.

Polityka cookies

Szanowny Użytkowniku,

Uprzejmie informujemy, że w naszym serwisie używamy plików cookies, do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowania treści i reklam, a także badania ruchu na naszej witrynie oraz zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony, bezpieczeństwa oraz w celach analitycznych, statystycznych, dostosowywania strony do indywidualnych potrzeb Użytkowników. Kontynuowanie korzystania z serwisu bez modyfikacji ustawień przeglądarki jest równoznaczne z akceptacją zastosowania plików cookies. Szczegółowe informacje dostępne są w naszej Polityce prywatności.

Jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądarki, w celach marketingowych (obejmujących również analizę Twojej aktywności na stronach internetowych w celu określenia Twoich prawdopodobnych zainteresowań i dopasowania reklam do Twoich preferencji) kliknij przycisk “Akceptuję”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i może zostać w każdej chwili wycofane.

Akceptuję