Jakie znamy rodzaje protez zębowych?
Możemy rozróżnić kilka typów protez zębowych (Rys.1). Protezy zębowe stałe – uzupełniają całkowite lub znaczne braki uzębienia. Są umocowane w jamie ustnej za pomocą cementu stomatologicznego, jednak warunkiem ich użytkowania jest posiadanie chociaż części uzębienia lub implantów. Zaliczamy do nich zarówno wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe, jak i korony oraz mosty protetyczne Wśród protez zębowych ruchomych można rozróżnić protezy ruchome całkowite oraz częściowe – osiadające, czyli wykonane z akrylu i szkieletowe. Stosuje się je w przypadku ubytku kilku zębów – protezy częściowe, jak i całkowitego bezzębia u pacjenta – protezy całkowite.

Opracowanie własne na podstawie artykułu lek. dent. Mai Teresińskiej
Pacjent powinien użytkować je wyłącznie w trakcie dnia, a na noc wyjmować. Protezy szkieletowe opierają się na własnych zębach, dzięki czemu nie osiadają, a przenoszenie sił żucia zbliżone jest do fizjologicznego. Posiadają wytrzymałą, metalową konstrukcję, są delikatniejsze, cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić.

Zdj.: lek. dent. Maja Teresińska/ arch. prywatne
Proteza akrylowa jest w całości wykonana z akrylu i stanowi tańszą alternatywę protezy szkieletowej. Jednak ma swoje wady – ze względu na to, że oddziałuje na całą śluzówkę – podniebienie jest całkowicie zakryte płytą protezy. W konsekwencji może przyczynić się do zaniku wyrostka zębodołowego, a noszenie takiej protezy może nie być komfortowe dla pacjenta i wymaga przyzwyczajenia.

Zdj.: lek. dent. Maja Teresińska/ arch. prywatne
Od czego zależy zastosowanie konkretnego typu uzupełnienia uzębienia?
Kryteria dopasowania konkretnego rodzaju uzupełnienia protetycznego zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rozległość i zakres ubytków zębowych u konkretnego pacjenta. Podstawową wytyczną jest ilość brakujących zębów. Istotny jest również fakt, czy ubytek dotyczy sąsiadujących ze sobą zębów, czy też leżących w pewnej odległości od siebie. Ponadto bardzo ważną kwestią jest stan pozostałego uzębienia, ponieważ niektóre z uzupełnień protetycznych (zwłaszcza stałe, w tym korony stomatologiczne i mosty protetyczne) mocowane są do naturalnych zębów lub do implantów. Oczywiście w doborze optymalnego rodzaju uzupełnienia bardzo ważne są preferencje i oczekiwania pacjenta oraz kwota pieniężna jaką chce przeznaczyć na leczenie.

Zdj.: arch. prywatne
Czy istnieją przeciwskazania do zastosowania któregoś z typów protez zębowych?
Z reguły nie ma przeciwwskazań do stosowania uzupełnień protetycznych. Jednak niekiedy może się okazać, że w niektórych przypadkach, bardziej korzystne będzie zastosowanie protez ruchomych, a w innych protez stałych. Jeśli pacjent zmaga się z epilepsją, jest to bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania protez ruchomych, gdyż podczas ataku padaczki może dojść do połknięcia lub zachłyśnięcia się protezą przez pacjenta. Jeżeli pacjent jest alergikiem i ma alergie na akrylany, także jest to przeciwwskazaniem do użytkowania protez ruchomych, ponieważ całkowicie, bądź częściowo w swojej budowie, posiadają akryl. Możliwe jest wówczas wykonanie protezy ruchomej z innego tworzywa np. nylonu lub acetalu. Niekiedy przeciwskazaniem do wykonania konkretnego rozwiązania protetycznego, może być także słaba higiena jamy ustnej pacjenta.

Zdj.: lek. dent. Maja Teresińska/ arch. prywatne
Jak pielęgnować protezy zębowe?
Proteza zębowa to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które straciły swoje zęby. Należy jednak pamiętać, że jej wstawienie nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej. O „sztuczne zęby”, podobnie jak o te „prawdziwe”, trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli proteza założona jest na stałe, należy dokładnie wyczyścić te miejsca, w których styka się ona z błoną śluzową. Właśnie w tych przestrzeniach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Można sobie z tym poradzić za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. W przypadku stosowania częściowej protezy, podstawą higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów oraz wyjętej z jamy ustnej protezy, przynajmniej dwa razy dziennie. Czynność tę wykonujemy co najmniej dwie minuty, przy czym pamiętamy również o delikatnym umyciu języka i dziąseł. Osoby korzystające z częściowych protez powinny stosować specjalną pastę 2w1 do mycia protez zębowych i zębów, która czyści zęby i protezę, a przy tym nie powoduje jej uszkodzenia. Zaleca się zdejmowanie protez na noc, mycie i suszenie. W ten sposób przygotowane protezy przechowuje się „na sucho”, w przewiewnym i czystym pojemniku. Zalecane jest regularne stosowanie środka do czyszczenia protez. Ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta. Zbyt długie lub częste dezynfekowanie protez może doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnej powierzchni.

Zdj.: lek. dent. Maja Teresińska/ arch. prywatne
O Autorze:
lek. dent. Maja Teresińska
absolwentka Wydziału Stomatologii Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyplom lekarza dentysty uzyskała w 2010r. Studentka GWSH w Katowicach na kierunku Medycyna estetyczna. Swoje umiejętności stale poszerza, uczestnicząc w licznych kursach oraz konferencjach. Zwyciężczyni plebiscytu Dentysta Roku 2018 Małopolski oraz Najpopularniejszy Dentysta Roku 2018 Polska.